امسال ۶۸ تهرانی بر اثر مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست دادند که ۱۹ نفر زن و ۴۹ نفر از فوتی ها مرد بودند.

پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در ۸ ماه نخست امسال، ۶۸ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند.

 

این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز مونوکسیدکربن ۶۲ نفر اعلام شده بود، ۹ درصد افزایش یافته است.ه، همچنین از تعداد فوتی‌های هشت ماهه سال جاری ۴۹ نفر مرد و ۱۹ نفر زن بوده‌اند.

گاز CO گازی‌ است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود، بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری شدن زمانی بین یک تا ۲ ساعت بسته به غلظت گاز مونوکسیدکربن موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد، دچار خونریزی بینی می‌شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد، دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ها در این حالت اغلب سیاهی می‌رود و در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند، ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریع‌تر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند، دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی-ریوی و افراد با مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می‌شوند.

 

.

 گرداوری  : گروه خبری وب سایت بزرگ شبهاے تنهایی

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ