با حضور مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دیگر نهادهای مرتبط در خصوص اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه، جلسه ای به منظور تسهیل در روند اطلاع رسانی دستگاه های مرتبط در اتاق اصناف ایران برگزار شد.

طرح رجیستری موبایل

.

به نقل از اتاق اصناف ایران، در این جلسه مقرر شد برای اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه که از 28 مهر ماه آینده آغاز می شود، اتاق اصناف ضمن برگزاری همایش با شرکت تمام اتاق های اصناف و اتحادیه های مرتبط استان ها اطلاع رسانی لازم را در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین قرار شد قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی مناسب از طریق رسانه های و تمام دستگاه های مرتبط به طرق گوناگون انجام شود تا با اجرای طرح مذکور صنوف مرتبط و مردم دچار ضرر و زیان نشوند.

در این جلسه مقرر شد بررسی های لازم از دستگاه های مربوطه به منظور اطمینان از آمار ثبت سفارش صورت گرفته و همچنین مقدار کالای وارده بعمل آید تا در صورتی که موجودی کالا کافی باشد، طرح مذکور اجرایی شود.

قرار شد هماهنگی لازم به منظور توزیع کالا با توجه به نیاز مردم به انواع گوشی در سطح کشور انجام شود و به گونه ای برنامه ریزی گردد که بازار با کمبود کالا با توجه به تنوع و سلایق مختلف مواجه نشود.

همچنین نظارت لازم بر فرایند واردات و توزیع کالا به صورت روزمره صورت پذیرد تا هیچ گونه خلاء ای در موجودی بازار ایجاد نشود.

افشین اکبری عضو کمیته کارشناسی تلفن همراه اتاق اصناف ایران در نشست هم‌اندیشی اجرای طرح رجیستری تلفن همراه کشور، اظهار کرد: مقرر شده تا طرح ریجستری از ۲۸ مهرماه اجرا شود، همچنین برای ۵ تا ۱۰ درصد گوشی های موجود در بازار پیامکی مبنی بر اینکه تلفن همراه شما از مبادی قانونی خریداری نشده،ارسال می شود.

وی در این خصوص ادامه داد: بنابراین به دنبال ارسال پیامک، خریدار یک ماه فرصت دارد که برای تعیین تکلیف به فروشنده مراجعه کند و بر اساس سیستمی که این موضوع طراحی شده، مغازه‌دار باید 15 درصد از ارزش کالای خریداری‌شده را از طریق سامانه‌ ی گمرک به‌عنوان عوارض ورود پرداخت کند و پس از آن کد رجیستری برای خریدار ارسال می‌شود.

این عضو کمیته با اشاره به اینکه اجرای طرح رجیستری موبایل امری موثر خواهد بود، گفت: فروشندگان مهمترین حلقه در این امر خواهند بود و دغدغه اصلی این افراد فروش بیشتر و ارائه خدمات بهتر است و عرضه کنندگان اهمیتی نسبت به چگونگی ورود کالا نخواهند داد.

اکبری بیان کرد: بروکراسی های اداری برای واردکنندگان دست و پاگیر بوده به طوری که سامانه گمرک در هفته چند روز قطع می شود و واردکننده عمدتا با مشکل ثبت کالای وارداتی خود مواجه است.

3D concept with smartphone puzzle

وی افزود: با چنین شرایطی آغاز طرح رجیستری اصناف را برای تأمین کالا با مشکل مواجه خواهد کرد.

این رئیس اتحادیه بیان کرد: انحصاری شدن واردات تلفن همراه بازار را دچار مشکل خواهد کرد، به همین سبب باید واردات تلفن همراه برای افراد حقیقی و حقوقی آزاد باشد تاهم نیاز بازار تأمین و هم ضریب مالیاتی مطابق سود اصلاح شود.

عضو کمیته کارشناسی تلفن همراه اتاق اصناف ایران عنوان کرد: یکی از مشکلات گریبان گیر اصناف بحث مالیات بوده و عمدتا اخذ مالیات از خرده‌فروشان با سود آنها که بسیار اندک است،‌ متناسب نیست‌ که باید در این خصوص هم برنامه هایی جهت تسهیل امور در دستور کار قرار گیرد.

.

 گرداوری : گروه خبری وب سایت بزرگ شبهاے تنهایی

.

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ