شکی نیست خدای متعال بر حسب عمل ملت‌ها به آنها پاداش می‌دهد، که گاهی ما آثار آن را می‌فهمیم و گاهی هم متوجه می شویم.

انسان در زندگی فردی و اجتماعی خود، همواره نیازمند آموزه ها و راهکارهای اخلاقی و تربیتی است تا با تخلق به آداب و اخلاق الهی و عملی کردن آن در زندگی، زمینه نیل به کمالات انسانی و سعادت دنیوی و اخروی را فراهم آورد.

براین اساس ترویج توصیه‌ها و رهنمودهای تربیتی بزرگان و اساتید اخلاقی،‌یکی از بهترین راه‌های تربیت نفوس مستعده و تعالی اخلاقی فردی و اجتماعی تمام اقشار جامعه به ویژه جوانان خواهد بود. با جستاری در کتاب مکارم ولایت ( رهنمودهای تربیتی رهبر معظم انقلاب اسلامی) بخشی از توصیه‌ها و رهنمودهای اخلاقی امام خامنه‌ای از لحاظ می‌گذرد:

*روحیه تقوا، ضامن پیشرفت اهداف اسلام و انقلاب

معنای تقوا این است که، انسان هر آنچه را خدای متعال بر او تکلیف کرده است، انجام دهد؛ واجبات را به جا بیاورد و محرمات را ترک کند. این اولین مرثیه‌ی تقواست؛ محرمات الهی را باید شناخت و دور و بر آن نچرخید.

شیطان وسوسه‌گر است! وقتی روحیه‌ی تقوا، دل سپردن به خدا، معامله با خدا، یاد خدا، توجه، ذکر، دعا و توکل، در دل این جوان بسیجی مومن – چه دانشجو، چه طلبه، چه قشرهای دیگر، چه شهری و چه روستایی – جا گرفت و رشد کرد، آن وقت همان صف مستحکم مرصوصی‌ست که هیچ قدرتی توانایی تکان دادن آن را ندارد. این ضامن پیشرفت اهداف اسلام و انقلاب است. قدر این را باید دانست!(1)

*پاداش عمل صالح تقواپیشگان

شکی نیست خدای متعال بر حسب عمل ملت‌ها به آنها پاداش می‌دهد، که گاهی ما آثار آن را می‌فهمیم و گاهی هم متوجه می شویم.

آیات کریمه‌ی قرآن دلالت می‌کنند که اگر ملتی عمل صالح انجام داد و مخصوصا آن را با ایمان و تقوا همراه کرد، زندگی، دنیا، عزت و استقلال او تامین خواهد شد؛ حتی اگر با ایمان و تقوا هم همراه نبود، باز هم خدای متعال پاداش خواهد داد.«کلانمد هؤلاء و هؤلاء»(2)

هم کسانی که برای دنیا کار می‌کنند و هم افرادی که برای آخرت می‌کوشند، خدای متعال همه را جزا خواهد داد.(3)

*تشخیص مصلحت و حفظ انسان در پرتو تقوا

«ان‌الله عزوجل یبقی بالتقوی عن العبد ما عزب عنه عقلمه.»(4)

این دنباله‌ی همان نامه‌یی‌ست که حضرت باقر(ع) به سعدالخیر نوشته‌اند.

می‌فرمایند: اگر شما تقوا پیشه کنید، یعنی تکلیف الهی و شرعی خود را تشخیص دهید و طبق آن عمل کنید، از آن مشکلات، بلاها و نتایج سوئی که عقل شما قادر نبود آنها را بفهمد، تشخیص دهد و از آنها اجتناب کند، برکنار خواهید ماند و نجات پیدا خواهید کرد.

مضمون این جمله‌ی شریف این است!

البته این در زندگی همه ما قابل تجربه است. گاهی انسان در مواردی نمی‌تواند تشخیص دهد، حالا گاهی هم که تشخیص می‌دهیم، خطاست! اما مثال واضح‌ترش جایی‌ست که انسان نمی‌تواند تشخیص دهد، مردد می‌ماند که چه کار کند و کدام مصلحت است.

در این جا معیار و شاخص، بایستی تکلیف شرعی باشد. نگاه کنید ببینید آنچه تکلیف شرعی ماست و به حسب ادله‌ی شرعی بر ما لازم است، کدام است؟

اگر آن را عمل کردید، آن وقت خدای متعال «یقی بالتقوی». با این تقوا شما را حفظ می‌کند. «عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ .» عذب یعنی بعد. آن جایی که عقل در آن وجود ندارد، به آن دسترسی ندارد و نمی‌تواند قضاوتی در آن داشته باشد. در این جا خدای متعال آن ضرر را از شما دور می‌کند.

.

 گرداوری : گروه فرهنگی وب سایت بزرگ شبهاے تنهایی

.

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ

جدیدترین ها به زودی آپدیت خواهند شد !