باسلام

در این پست ما به تماشای دریاچه ای که بهدیده ای تبدیل شده است

مردازیم و نام آن در یاچه ( دریاچه ی صورتی) نام دارند .

مارا همراهی کنید . 

درياچه رتبا، Retba يا صورتي در سنگال و يکي از جاذبه هاي توريستي درغرب آفريقاست، برخلاف تمام درياچه‌‌‌ هاي دنيا صورتي رنگ است. اين درياچه به خاطر رنگ جالب آن مورد توجه قرار گرفته است به گفته يکي از محققان، زماني که از داخل هلي‌ کوپتر به اين درياچه نگاه مي‌ کرديم، به نظر مي‌ رسيد که قايق‌‌‌ ها روي مخلوطي از شير و توت فرنگي شنا مي‌ کردند.

1

غلظت نمک اين درياچه به حدي است که باعث شناور شدن هر شناگري در سطح آب مي‌ شود.مايکل دانسون، ميکروبيولوژيست و محقق در اين‌ باره مي‌گويد: رنگ صورتي اين درياچه به خاطر غلظت زياد و بالاي نمک در ترکيب با باکتري فعالي Dunaliella Salina به نام است. اين باکتري‌‌‌ ها در کنار نمک و با استفاده از نور خورشيد، انرژي بيشتري توليد مي‌ کنند و چرخه صورتي رنگ آب را به وجود مي‌ آورند.

1

در نتيجه رنگ صورتي آب به واسطه اين رنگ‌ دانه‌ ها شکل مي‌گيرد اين جلبک‌ ها براي انسان کاملا بي ضرر و بي خطر هستند و حتي باعث مي شوند، شنا کردن در اين درياچه راحت و ممکن شود

نام درياچه  Retba به معني ” آب‌‌‌هاي مرده”  را زماني بر اين درياچه گذاشتند که تصور مي‌شد، اين درياچه هيچ سازگاري با زندگي و حيات انسان ندارد. مايکل دانسون مي‌ گويد: اين درياچه از مواد معدني با ارزشي نيز پوشيده شده است،بسياري از روستائيان اين مواد معدني را به همراه نمک استخراج مي‌ کنند و به فروش مي‌ رسانند. مواد معدني که قايق رانان ساده دل محلي از اين درياچه استخراج مي‌ کنند و در ازاي مبالغ اندک و ناچيزي در اختيار سودجويان و سودا گران اين مواد مي‌ گذارند، بسيار با ارزش‌تر از آني است که تصور مي‌ کنند.

1

بهترين زمان براي ديدن اين درياچه، ماه‌هاي نوامبر تا ژوئن است. يعني زماني که افزايش شدت تابش نور خورشيد در اين ماه‌ ها باعث افزايش اين رنگ‌ دانه‌ها شده و رنگ صورتي درياچه را  پر رنگ و زيبا مي‌ کند.

.

.

.

.

.

.

تنها صفحات رسمی وب سایت بزرگ شبهای تنهایی در شبکه های اجتماعی:

برای عضویت روی آیکون های مورد نظر کلیک کنید.

.

telegram ic  LINE_icon

      Instagram ic

    aparat_icon

.

liner (15)

.

خبرنامه

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ

جدیدترین ها به زودی آپدیت خواهند شد !