معرفی اجمالی در رابطه با زندگی نامه امام زاده سید حسن (ع) در روستای میرآباد

همراه ما با گروه فرهنگی سایت شبهای تنهایی باشید

0 vorodi Emamzadeh seyed hasan mirabad

بنای مزار میرآباد در 16 كیلومتری جنوب غربی كاشمر به دلیل ویژگیهای تاریخی، مذهبی و معماری از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

میرآباد روستایی ، نامدار از توابع  بخش مرکزی شهرستان خلیل‌آباد , دهی است از دهستان رستاق بخش خلیل‌آباد شهرستان کاشمر واقع در 8 هزار گزی جنوب خاوری خلیل‌آباد و میرآباد قدیم حالا دارای 232 خانوار است. این روستای 800 نفره با توجه به  وجود مزار امام زاده سیدحسن (ع)، دارای قدمت زیادی است. این روستا در 10 کیلومتری شهر خلیل‌آباد واقع شده است.

MirAbad

معرفی اجمالی در رابطه با زندگی نامه امام زاده سید حسن (ع) در روستای میرآباد :

از قول یکی از علمای برجسته شهرستان کاشمر به نام مرحوم حجه السلام حاج آقا آل طه :

در زمان ولیعهدی امام رضا (ع) در حکومت مامون هارون الرشید که به ایشان به زور تفویض شد.امام زاده سید حسن همانند خیل کثیری از سادات که به قصد دیدار امام رضا (ع) روانه مرو شده بودند ایشان هم با عده ای از سادات و یاران و صحابه به قصد دیدار امام و مولای خود روانه خراسان شدند که در راه در محلی که بعدا به باد مشکی معروف شد با مامورین حکومتی برخورد کردند که بین آنها جنگ سختی درگرفت و بعد از اینکه در جنگ مغلوب شدند مجبور به فرار شده و امام زاده سید حسین بر اثر جراحات شدیددر راه به شهادت رسیدند و در همین مکان ایشان را دفن نموده و از ترس مامورین حکومتی به طرف چشمه ای که در حال حاظر آن را روستای قهندیز می نامند گریخته و در همان مکان سکنا گزیدند.

امام زاده بنا به قول مورخین از فرزندان موسی ابن جعفر و برادر امام رضا (ع) می باشد.

Emamzadeh seyed hasan mirabad (1)

Emamzadeh seyed hasan mirabad (2)

Emamzadeh seyed hasan mirabad

Emamzadeh seyed hasan mirabad (5)

Emamzadeh seyed hasan mirabad (3)

.

manbaگرداوری اختصاصی : گروه فرهنگی  وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

خبرنامه

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ

جدیدترین ها به زودی آپدیت خواهند شد !