این روزها «سالار عقیلی» -خواننده‌ی نام‌آشنای موسیقی سنتی ایران- خبرساز شده است. او که این روزها برای برگزاری تور کنسرت‌هایش همراه با گروه «سور» در اروپا به سر می‌برد، به خاطر حضور در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای، مورد پرسش متعدد خبرنگارانی بود که صبح امروز با «حسین نوش‌آبادی» -سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- دیدار داشتند.

salar aghili

از همان زمان که «عقیلی» در تلویزیون و این بار از شبکه‌ای ماهواره‌ای دیده شد، می‌شد حدس زد که فعالیت‌هایش در ایران تحت‌الشعاع قرار گیرد؛ حالا اما «نوش‌آبادی» می‌‌گوید: «ابعاد این اتفاق در حال برسی است. بعد از بازگشت ایشان گزارش این سفر گرفته می‌شود و به اطلاع همگان می‌رسد و فعلاً تصمیمی برای حضور و یا عدم حضور سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر گرفته نشده است.»

اگرچه آقای سخنگو پاسخ روشنی به این مسأله نداد و همه‌چیز را به بازگشت خواننده‌ی نامدار واگذار کرد، اما «حمیدرضا نوربخش» -مدیر جشنواره‌ی موسیقی- می‌گوید که این خواننده از جدول برنامه‌های موسیقی سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر حذف شده است. گویا این تصمیم را مسئولان حراست وزارت ارشاد گرفته‌اند.

 

نوش‌آبادی می‌گوید که مقررات و ضوابط اجازه نمی‌دهد هنرمندان ما با آن شبکه‌ها ارتباط داشته باشند: «این ارتباط یک تخلف است. اما فقط برخوردهای سلبی کفایت نمی‌کند و ما نمی‌خواهیم حوزه هنرمان آسیب ببیند. این مسئله نیازمند یک کار علمی، پژوهشی و آسیب‌شناسی است. این فقط وظیفه وزارت ارشاد نیست که پاسخگوی این مسئله باشد. باید نهادهای مختلف وارد کار شوند و حرف ها و دغدغه‌های هنرمندان هم شنیده شود. باید فکر اساسی برای این مسئله کرد تا هر روز شاهد این قبیل مسائل نباشیم. با گفتن این که این کار جرم و تخلف است، همه مسائل حل نمی‌شود.»

 

می‌توان حدس زد که گفته‌های معاون پارلمانی وزارت ارشاد علاوه بر حضور چهره‌های موسیقی در شبکه‌های ماهواره‌ای، به مهاجرت تقریباً گسترده‌ی چهره‌های تلویزیون و سینما هم برمی‌گردد که در این روزها به شبکه‌های خارجی می‌پیوندند. برای همین است که «نوش‌آبادی» می‌گوید: «توصیه ما به هنرمندان این است که از جایگاه و منزلت خود صیانت کرده و مراقب شأن خود باشند. چون شأن هنرمندان در گرو وفاداری به کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

 

با تمام ابهامی که حسین نوش‌آبادی درباره‌ی حضور یا عدم حضور عقیلی در جدول برنامه‌های فجر دارد، حمیدرضا نوربخش در این باره می‌گوید: «تصمیم کمیته نظارت این دوره از جشنواره این است که سالار عقیلی در جشنواره اجرایی نداشته باشد. ما امسال در ستاد برگزاری سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر کمیته‌های مختلفی را طراحی کرده‌ایم که کارهای هماهنگی جشنواره را انجام می‌دهند. یکی از این کمیته‌ها، کمیته نظارت بر جشنواره است که با هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح نسبت به صدور مجوزها و استعلام‌ها و نظارت قبل و بعد از اجرا اقدامات لازم را انجام می‌دهد و بر اساس این استعلام‌ها، گروه‌ها در جدول جشنواره قرار می‌گیرند. برنامه آقای عقیلی هم در همین چارچوب بود و از زمانی که حضور ایشان در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای مسأله‌ساز شد، این موضوع در دستور کار کمیته نظارت قرار گرفت و به این جمع‌بندی رسیدیم که ایشان در جدول حضور نداشته باشد.»

 

به همین خاطر است که «کیوان ساکت» (آهنگساز و سرپرست گروه «وزیری») در گفت‌وگو با سایت «موسیقی ما» می‌گوید: «این مسأله مشکلات بسیاری را برای ما به وجود آورده است. ما تمام قطعاتی که قرار است در این کنسرت اجرا شود را برای صدای «سالار» تنظیم کرده بودیم و رپرتوار نیز نوشته شده بود و حالا در فاصله‌ای اندک تا برگزاری کنسرت‌مان، تغییر رپرتوار بدون‌شک کار دشواری است. البته ما به طور حتم از حضور خواننده‌ی دیگری استفاده خواهیم کرد.»

 

این آهنگساز می‌گوید: «با این وجود، گروه «وزیری» با قدرت و قوت هرچه تمام‌تر تلاش خواهد کرد تا در جشنواره‌ی موسیقی به اجرای برنامه بپردازد؛ اما توجه به این نکته ضروری است که آقای عقیلی به عنوان یک هنرمند جوان، ممکن است اشتباهی را انجام داده باشد؛ اما مسئولان هنری نباید در برابر این تصمیم واکنش قهری به کار ببندند. ایشان یکی از هنرمندان شایسته‌ی کشور است و باید با سعه‌ی صدر بیشتری با او برخورد شود.»

 

«عقیلی» در این گفت‌وگو به برنامه کنسرت‌‌هایش در شهرهای مختلف انگلیس و همچنین کنسرت‌های بعدی‌اش در آمریکا اشاره کرده و درباره‌ی چالش‌های اجرای برنامه در خارج از ایران گفته است: «در خارج از ایران هزینه برگزاری کنسرت بسیار بالا است. به عنوان نمونه در سالن برج میلاد، پیانویی است که می‌شود نواخت اما وقتی در اینجا خواستیم پیانو روی سن داشته باشیم، هزار و پانصد دلار هزینه اضافه طلب کردند.»

 

عقیلی 12 دقیقه در این برنامه سخن گفت. از اولین اجرایش در فرهنگسرای شفق تا برگزاری کنسرت‌هایش در شهرستان‌های ایران. در این میان دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز می‌گوید تا بازگشت عقیلی به ایران و اخذ توضیحات از او، در این باره موضع‌گیری رسمی نمی‌کند.

منبع: موسیقی ما

manba گرداوری : گروه رسانه ای وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

خبرنامه
سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ

جدیدترین ها به زودی آپدیت خواهند شد !

نظر خود را با ما درمیان بگذارید !