بیماری های شایعی که در فصل تابستان احتمال داره واسه شما هم اتفاق بیفته را مراقب باشید!

همراه ما باشید

summer

تب Fever

تب به مفهوم بالا رفتن درجه حرارت بدن است که به علل گوناگونی می تواند ايجاد شود که شايعترين آنها بيماريهای عفونی می باشد. تقريبا تمام انواع عفونت ها می توانند توليد تب نمايند و شايعترين عواملی که باعث ايجاد تب نزد بچه ها می شوند عبارتند از سرماخوردگی و به طور کلی عفونتهای ويروسی دستگاه تنفسی، ورم لوزه ها، عفونتهای گوشی، ريوی، گوارشی و عفونتهای ويروسی مثل سرخک، اوريون و آبله مرغان.عاملی که در تابستان تشخيص تب را با مشکل مواجهه می سازد گرمی هوا می باشد که ممکن است موجب بالا رفتن دمای بدن شود و افتراق آن از تب اهميت دارد بطوريکه معمولا در اين موارد نياز به درمان های رايج تب نيست و فقط کم کردن لباس، استفاده از فضای خنک، نوشيدنيهای سرد، وان آب ولرم و در موارد گرمازدگی شديد تزريق سرم 4 درجه سانتيگراد می تواند درجه حرارت بدن را کاهش دهد .

تهوع و استفراغ Nausea and Vomiting
عوامل ايجاد کننده تهوع و استفراغ می تواند بسياری از اختلالات پاتولوژيک و بيماريها، مصرف داروها و نيز مسموميت های غذايی باشد و هر جا که امکان داشته باشد بايد علت زمينه ای تهوع و استفراغ رفع گردد. گذشته از اين در صورتی که درمان علامتی تهوع و استفراغ تشخيص چنين اختلالی را به تاخير بيندازد، نامطلوب خواهد بود. در بسياری از موارد تهوع و استفراغ خود به خود محدود شده و به غير از روشهايی که ناراحتی بيمار را کاهش می دهند ( از قبيل مصرف مکرر مقادير کم نوشابه ، ژلاتين مايع، چای رقيق، شربت کولا و …. ) به هيچ درمانی نياز ندارد. درمان ضد استفراغ علاوه بر تخفيف ناراحتی قابل ملاحظه همراه با تهوع و استفراغ منافعی نيز دارد که از آن جمله می توان پيشگيری از تعدادی از عواقب استفراغ مفرط و شديد را نام برد . از دست دادن آب بدن و عدم تعادل الکتروليتی ( از دست دادن يونهای سديم، پتاسيم، هيدروژن و کلر) شايعترين پيامد های استفراغ هستند که منجر به آلکالوز متابوليک همراه با کمی پتاسيم و کلر خون می گردند. شيرخواران و اطفال خصوصا از نظر پيدايش عوارض بيشتر در معرض خطر هستند. آسپيراسيون ريوی پيامد جدی ديگر استفراغ است که بخصوص در بيمارانی که مشکلات عصبی دارند يا در موارد مصرف بيش از حد داروها بسيار مهم و مساله ساز می باشد . در هر حال استفراغ های تابستانی بيشتر ناشی از استفاده از مواد غذايی فاسد، غذاهای مانده، بستنی و … می باشد که با کمی دقت در انتخاب مواد غذايی می توان از آن پيشگيری کرد. و يا در صورت وقوع با مراجعه به مراکز پزشکی و درمانی در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام نمود .

بيماری مسافرت Travel Sickness

به مجموعه علائمی که در اثر حرکتهای ناگهانی و يا حرکتهای منظم در مواردی مانند استفاده از وسايل نقليه مانند کالسکه، ماشين، ترن، هواپيما يا قايق ايجاد می شود، اطلاق می گردد. گرچه تمام اين بيماريها مشابه هم هستند اما دريا گرفتگی به علت حرکت دائم بالا و پايين رفتن قايق نسبت به بقيه کمی فرق دارد. اين عمل به مکانيسم تعادل بدن به ويژه در مايعی که در گوش ميانی است تاثير می کند. اين مايع بطور مداوم و به اندازه کافی در فشار است و هنگامی که جابجا می شود تهوع و استفراغ تقريبا نزد همه به وجود می آورد . اما در ماشين گرفتگی جمع شدن الکتريسته ساکن در بدنه ماشين را علت می دانند هرچند که هيچ دليل قانع کننده ای وجود ندارد که ثابت کند الکتريسته ساکن باعث ماشين گرفتگی می شود. اما استفاده از داروهای آنتی هيستامين نظير ديمن هيدرينات و ديفن هيدرامين کمک کننده هستند. مصرف هيوسين هم می تواند موثر باشد ولی به علت ايجاد خواب آلودگی توصيه نمی شود .

سرماخوردگی Common Cold
هرچند سرماخوردگی بيشتر در فصول سرد اتفاق می افتد اما در تابستان نيز شايع است چرا که استفاده از کولرهای آبی يا گازی و تغييرات دمای هوا بين ساعات نصف شب يا صبح از علل ايجاد سرماخوردگی در تابستان هستند ولی آنچه که مهم است اين که هر چند علائم آنفولانزا شبيه به علائم سرماخوردگی هستند ولی آنفلوانزا معمولا بيماری شديدتری است و در تابستان کمتر اتفاق می افتد. عقيده بر اين است که سرماخوردگی شايع ترين بيماری در ميان انسانها ست و تخمين زده می شود که حدود 40% افراد در هر سال به آن مبتلا می شوند . دوره نهفتگی سرماخوردگی ناشی از رينو ويروس ها از 1 تا 5 روز متغير بوده و متوسط آن 2 روز است. در حال حاضر هيچ نوع درمان دارويی اختصاصی برای سرماخوردگی وجود ندارد. درمان علامتی و کوتاه مدت است. اگر سرفه بيماری تحريک کننده و بدون خلط باشد، مصرف يک داروی متوقف کننده سرفه ممکن است در کاهش ناراحتی بيمار مفيد باشد. دکسترومتورفان و کدئين داروهای مناسبی هستند. اگر احتقان بينی بطور چشمگيری مانع تنفس راحت شود يک داروی ضد احتقان تجويز می گردد مثل پزودوافدرين. به علت انواع سروتيپ های رينو ويروس به نظر می رسد تهيه واکسن سرماخوردگی غير عملی باشد. هر چند واکسنهايی در حال بررسی در اين زمينه می باشند .

تب يونجه يا رينيت آلرژيک فصلی
رينيت آلرژيک می تواند فصلی يا دايمی باشد ولی در هر حال در بهار و تابستان بيشتر ديده می شود. اين بيماری هر نوع واکنش آلرژيک مخاط بينی را شامل می شود و می تواند منجر به عوارضی از قبيل سينوزيت، عفونتهای مکرر گوش يا پوليپ های بينی گردد. آنتی ژنهای شايع معمولا مواد منتقله به وسيله هوا مثل گرده گياهان هستند. علائم مشخصه شامل احتقان بينی، ترشح آبکی، عطسه و خارش بينی يا حلق هستند. سرفه خشک، خشونت صدا و پاک نمودن مکرر گلو پيامدهای تخليه موکوس بينی به داخل حلق هستند. علائم شامل سردرد، درد روی سينوس های صورت و خونريزی از بينی است. درمان دارويی عمدتا شامل تجويز داروهای ضداحتقان و آنتی هيستامين ها و کرومولين استنشاقی هستند. در حالی که کورتيکواستروئيدهای ضدالتهاب موضعی بکلومتازون و فلوتيکازون نيز ممکن است در درمان موارد شديد يا مقاوم مصرف شوند اما با توجه به عوارضی که اين داروها ممکن است داشته باشند می بايست زير نظر پزشک و براساس طول درمان مشخص شده توسط ايشان مصرف شوند .

نيش زنبور Bee Stings
اگر چه برای بچه ها ممکن است بی نهايت استرس زا باشد ولی معمولا چندان هم پر درد نيست. ولی در موارد نادری باعث ايجاد شوک آنافيلاکتيک می گردد که خطرناک است و بايد در چنين حالتی شخص گزيده شده را فورا به بيمارستان منتقل نمود. گاهی اوقات نيش در محل گزيدگی باقی می ماند که بايد با شکافتن محل آنرا خارج کرد. کمپرس آب سرد و شستشو با جوش شيرين برای کاهش درد و تورم توصيه می شود .

اسهال Diarrhea
به مفهوم شل و به کار کردن شکم می باشد. در نوزادان اگر مقدار قند شير بيش از حد معمول باشد اين بيماری ايجاد می شود. کم کردن مقدار قند شير کمک زيادی به درمان بيماری می کند. خطرناک ترين نوع اين بيماری عفونت توام معدی- روده ای است که ممکن است ويروسی يا باکتريايی باشد. در هر صورت خطر اصلی بيماری دفع شديد آب و الکتروليت است. بخصوص در بچه ها چون ذخيره آب کم است اسهال مداوم می تواند با دفع شديد آب حتی منجر به مرگ شود. که لزوم رساندن مايعات از طريق قطرات داخل سياهرگی را دو چندان می کند. ولی گذشته از اينها مهمترين نوع اسهال وبا ناميده می شود که بايستی اطلاعات لازم در مورد آن در دسترس عموم قرار گيرد .
وبای آندميک عفونت باکتريايی روده کوچک است که باعث ايجاد اسهال آبکی و حاد می شود و در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن آب زياد از بدن و نهايتا مرگ شود. اگرچه پيشرفت هايی در جايگزين کردن آب بدن، بيماری وبا را در مناطق دارای مراقبت های بهداشتی کافی به صورت يک بيماری قابل درمان درآورده است اما اين بيماری هنوز به صورت يک بيماری کشنده در ميان جوامع بسيار فقير دنيا وجود دارد. اين بيماری از طريق خوردن آب و غذای آلوده به باکتری ويبريوکلره آ به وجود می آيد .

راههای پيشگيری از وبا :

– چون بيماری بيشتر از طريق آب آلوده شيوع می يابد سعی کنيم برای نوشيدن آب، شستشوی ظروف، خوردن سبزيجات از آب لوله کشی کلر دار استفاده کنيم. در غير اين صورت آب را بجوشانيم و پس از سرد شدن مصرف کنيم و يا آب را کلر زنی کنيم .
– روش کلرزنی: ابتدا محلول غذا کلربا استفاده از 40 گرم آهک کلردار يا 15 گرم پودر هيپوکلريت کلسيم 70% در يک ليتر آب تهيه می شود و بعد بديهی است از محلول غليظ بصورت مستقيم برای نوشيدن نبايد استفاده کرد. 3 قطره از محلول غليظ برای کلرينه کردن يک ليتر آب استفاده می شود .
– سبزيجات و ميوه ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرين گندزدايی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنيم .
– از خوردن ماهی خام يا کاملا نپخته که از آب آلوده گرفته شده است اجتناب کنيم .
– به ديگران توصيه کنيم از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبميوه و ساندويچ يا هر غذايی که احتمال داده می شود آلوده باشد خودداری کنيم .
– بعد از هر اجابت مزاج و قبل از تهيه يا خوردن غذا، دستهايتان را با آب و صابون بخوبی بشوئيد .
– از مصرف يخ، سبزی و سالادی که به سلامت آن اطمينان نداريد خوداری کنيد. يخ آلوده می تواند موجب انتقال بيماری شود .
– واکسن تزريقی وبا ( ويبريو کشته شده با تزريق عضلانی ) اثر بخشی خوبی ندارد، دارای عوارض (درد در محل تزريق، ضعف و تب) است و مصرف آن رايج نيست .
– واکسن خوراکی وبا با عوارض کمتر، اثر بخشی بيشتر و طول اثر بيشتر دارد ولی رايج نيست. مگر در افرادی که به مناطق آندميک وبا مسافرت می کنند. فرد ناقل وبا را نيز بايد درمان نمود .

manba گرداوری : گروه سلامت و زیبایے وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

خبرنامه

سپـــــــاس از حضور گرمتانـــــــــ

جدیدترین ها به زودی آپدیت خواهند شد !

نظر خود را با ما درمیان بگذارید !