هنگام خرید از سلامت كالا و بهداشتی بودن آن مطمئن شوید. به طور مثال اگر در هنگام خرید با فرآورده ای مواجه شدید كه اجزای تشكیل دهنده آن بر روی بسته قید نشده باشند این احتمال وجود دارد كه فرآورده مجوزهای لازم بهداشتی را دارا نباشد.

.

.

.

bourjois

.

.

.

1- اگر این فرآورده باعث بروز هر گونه التهاب و غیره گردد فوراً استفاده از آن را قطع كنید و در صورتی كه این واكنش ها ادامه پیدا كرد به پزشك مراجعه كنید.

2- هنگامی كه در چشم­ها و اطراف آن عفونت و یا التهاب وجود دارد از مصرف این فرآورده تا بهبودی كامل خودداری كنید.

3- باكتری های موجود بر روی دست شما هنگامی كه به چشم انتقال پیدا می كنند می توانند باعث بروز عفونت در چشم گردد بنابراین قبل از به كار بردن این فرآورده ها حتماً دست­های خود را بشویید.

4- اطمینان حاصل كنید كه هر وسیله یا موادی كه به كار می برید، كاملاً تمیز باشد.

5- این فرآورده را به طور مشترك با هیچ كس مصرف نكنید.

6- فرآورده های آرایشی چشم را همیشه تمیز نگه دارید و اجازه ندهید توسط گرد یا غبار آلوده شود.

7- از مصرف فرآورده های كهنه جداً خودداری كنید. كارخانه های تولید كننده معممولاً توصیه می كنند كه فرآورده های مایع چشم 2 تا 4 ماه بعد از خریداری دور ریخته شود.

8- مواد آرایشی مایع چشم و سایر فرآورده های حاوی حلال در صورت خشك شدن باید دور ریخته شود. به هیچ وجه از آب یا سایر حلال­ها برای مرطوب كردن این فرآورده ها استفاده نكنید چرا كه با این كار باكتری ها به علت از بین رفتن سیستم مواد نگهدارنده قادر به رشد و تكثیر می شوند.

9- معمولاً شرایط مناسب نگهداری این فرآورده ها در جای خشك و خنك می باشد.

10- هنگام به كار بردن یا خارج كردن این فرآورده بسیار مواظب باشید كه در كره چشم و سایر نواحی حساس خراشیدگی ایجاد نشود. هیچ وقت در حالت سیار ( در اتومبیل و غیره) از این فرآورده های استفاده نكنید.

11- هیچ یك از انواع فرآورده های آرایشی را در نواحی نزدیك چشم استفاده نكنید مگر اینكه این فرآورده ها مخصوص استفاده در نواحی اطراف چشم باشد. به طور مثال از فرآورده خط لب به جای خط چشم استفاده نكنید چرا كه با این كار ممكن است چشم خود را در معرض آلودگی­های انتقال یافته از اطراف دهان و یا رنگ­های غیر مجاز قرار دهید.

12- یكی از فرآورده های رنگی كه در بعضی قسمت­های جهان قرار دارد سرمه می باشد این فرآورده معمولاً حاوی نمكهای فلزات سنگین (سرب و ..)، رنگ­های غیر مجاز می باشند. لازم به به ذكر است كه بر روی بسته بندی بعضی فرآورده های آرایشی چشم اصطلاحاً از عنوان سرمه استفاده می شود در حالیكه این فرآورده ها سرمه واقعی نمی باشند بنابراین در صورتی كه دارای مجوزهای لازم بهداشتی باشند قابل مصرف می باشند.

13- هنگام خرید از سلامت كالا و بهداشتی بودن آن مطمئن شوید. به طور مثال اگر در هنگام خرید با
فرآورده ای مواجه شدید كه اجزای تشكیل دهنده آن بر روی بسته قید نشده باشند این احتمال
وجود دارد كه فرآورده مجوزهای لازم بهداشتی را دارا نباشد. یكی از راه­هایی كه در آن احتمال انتقال آلودگی وجود دارد استفاده از تسترهای مشترك در مراكز فروش، آرایشگاه­ها و …. می باشد. بنابراین درصورتی كه احتیاج به تست كردن یك فرآورده در هنگام خرید دارد حتماً از فرآورده های یك بار مصرف استفاده كنید.

منبع: پایگاه جامع آموزش و فرهنگ سازی سلامت وزارت بهداشت

خبرنامه

  سپــــــاس از حضور سبزتـــــان 

  منتظر نظرات زیبای شما هستیم