بازار داغ جراحی زیبایی توسط پزشکان غیر متخصص!

zabayi_Www.Shabhayetanhayi.ir

گذشته از ضررهای مالی کلانی که از سوی این دلالان به اقشار مختلف مردم وارد میشود، آثار سوء و مخرب این تبلیغات گاهی اوقات میتواند مخاطرات جدی در سلامتی و حتی در مواردی از دست دادن جان مراجعه کنندگان به این بنگاه های عرضه لوازم و خدمات بهداشتی و زیبایی به بار آورد.

دکتر مجتبی قمری،متخصص پوست و مو در روزنامه ایران نوشت:

پوست، مو و زیبایی جمله ای که این روزها از در و دیوار کوچه و خیابانها گرفته، تا پیامکهای روزانه گوشی تلفن همراهمان، در آگه یهای تبلیغاتی ساختمان و حتی در نایلون خرید سوپرمارکت هم دیده میشود.گویی از بین دانش آموختگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیمی متخصص پوست، مو و زیبایی و نیمی دیگر مسئول رسیدگی به دیگر نیازهای شبکه بهداشتی و درمانی کشورند!!

از سالها پیش با ابداع روشهای نور درمانی و لیزر درمانی و روشهای درمان فیزیکی در برخورد با بیماریهای پوست و مو دانشمندان امیدوار به از بین بردن مستقیم علت یا معلول بیماریهایی بوده اند که در ظاهر بیماران تأثیر داشت.

با گذشت زمان و به روز شدن تکنولوژیهای نوین در این عرصه امروز شاهد نمود روشهای جدیدی هستیم که بیشتر حول محور افزایش بهبود ظاهر بیماران است و این روشها به مباحث تخصصی بیماریهای پوست و مو نیز وارد شده است.

zabayi_Www.Shabhayetanhayi.ir

علاوه بر آن در عصر حاضر روشهایی ابداع شده است که صرفاً در بحث زیبایی cosmetic براساس پایه های علمی آناتومی، فیزیولوژی و فیزیوپاتولوژی پوست کاربرد دارند، به طوری که در این روشها شرط اصلی اجرای درست روش زیبایی در گرو داشتن دانش پایهای و درست در علم زیبایی است.

به هر ترتیب متأسفانه امروز در کشور ما موضوع زیبایی پوست و مو به بازار سودجویانهای تبدیل شده است که نه تنها آثار این بازار را میتوان در شبکه های ماهواره ای دنبال کرد بلکه بعضاً آرایشگاهها و باشگاههای بدنسازی نیز به عنوان متخصصان این حوزه به ارائه راهکار میپردازند. گذشته از ضررهای مالی کلانی که از سوی این دلالان به اقشار مختلف مردم وارد میشود، آثار سوء و مخرب این تبلیغات گاهی اوقات میتواند مخاطرات جدی در سلامتی و حتی در مواردی از دست دادن جان مراجعه کنندگان به این بنگاه های عرضه لوازم و خدمات بهداشتی و زیبایی به بار آورد.

مدتی است شاهد آثار مخرب این آگاهی نداشتن و متعاقب آن تهور کاذب انجام روشهای زیبایی توسط همکاران غیرمتخصص پوست و مو و جراح پلاستیک و حتی غیر پزشکان هستیم که در بسیاری از موارد بیماران را دچار عوارض غیرقابل برگشت و ناتوان کننده کرده است. نقش این تبلیغات گمراه کننده که هر دم از زمین و آسمان به سوی مردم هجوم میآورد بسیار بارز بوده و متأسفانه در این بین بخشی از رسانه های جمعی و نشریات نیز سهواً و به دلیل نداشتن آگاهی لازم با نشر و تبلیغ این موارد راه را برای گمراهی مردم هموار میکنند. خوشبختانه به تازگی در انجمنهای تخصصی پوست و مو فعالیت هایی برای ایجاد سامانه ای جهت راهنمایی کامل جامعه در شناسایی متخصصین واقعی این رشته و کاهش سردرگمی مردم آغاز شده است. همچنین با همکاری وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی پیگیریهای لازم برای جمع آوری و برخورد با این بساط که نفع مالی خود را بر سلامتی و آرامش روانی مردم ارجح میدانند آغاز شده است.

در شرایطی که حضور پزشکان در بخشهای مختلف نظام و برنامه فراگیر سلامت جامعه کلیدی و حیاتی است، متأسفانه بخش بسیار قلیلی از این همکاران تحت تأثیر بوق های تبلیغاتی و در پاره ای اوقات متأثر از شرکتهایی که به دنبال خریدار و مصرف کننده تجهیزات و مواد اولیه غیراستاندارد و بیکیفیت هستند سلامت مردم جامعه را به چالش جدی میکشانند، لذا اگر این بخش از همکاران علاقه جدی و تصمیم قطعی برای ورود به رشته تخصصی پوست و مو دارند راه درست ورود به تحصیلات تخصصی دانشگاهی و آکادمیک در این رشته است. نه اینکه با اکتفا به خرید تجهیزات و تبلیغات نادرست خدای ناکرده دست به تحمیل عوارض غیر قابل جبران و جدی به مردمی که به عناوین مختلف به پزشک اعتماد کرده اند، بزنیم.

manba گرد آوری: گروه سلامت و زیبایی وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

به دلیل بروز رسانی پست ها از مطالب جدید در صفحه اصلی سایت هم دیدن نمایید(کلیک کنید)

خبرنامه

درصورت رضایت دوستان از ما,لطفا مارو با نام عنوان سایتمون

در وبلاگ یا وب سایتتون لینک نمایید!

باتشکر!