انجام مشاوره هاي قبل و حين بارداري و آزمايش هاي مورد نياز گام مهمي در پيشگيري از تولد نوزادان با مشکلات و ناهنجاري هاي ژنتيکي به ويژه بيماران مبتلا به تالاسمي ماژور  به شمار مي رود.

به گزارش وب دا، مدير گروه ژنتيک دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه به منظور پيشگيري از تولد نوزادان مبتلا به بيماري تالاسمي ماژور، تمامي خدمات مشاوره اي و آزمايشات ژنتيک پيش و در دوران بارداري به طور رايگان در دانشگاه علوم پزشکي مشهد انجام مي شود اظهار داشت: ‌‌زوجيني که دچار بيماري تالاسمي مينور هستند مي توانند پيش از تصميم براي بچه دار شدن با مراجعه به آزمايشگاه ژنتيک بيمارستان قائم (عج) زير پوشش مشاوره هاي تخصصي و تشکيل پرونده قرار گيرند.

دکتر محمد حسن زاده خاطر نشان کرد:‌ همچنين در صورت بارداري نيز از همان روزهاي نخست و تا قبل از چهارماهگي بايد به اين مرکز مراجعه و تحت آزمايش هاي تخصصي قرار گيرند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد: ‌با وجود تمام تاکيدها، برخي از افراد دير هنگام براي تشخيص بيماري ژنتيکي به اين مرکز مراجعه مي کنند و بر اساس قانون و شرع اسلام سقط جنين پس 4 ماهگي امکان پذير نيست.

‌همچنين معاون گروه ژنتيک دانشگاه علوم پزشکي مشهد تصريح کرد: اين مرکز همه روزه از ساعت 8 الي 12 در بيمارستان قائم مشهد آماده ارائه خدمات مشاوره هاي ژنتيکي و در صورت لزوم آزمايش هاي مورد نياز به مجاوران و ساير مراجعه کنندگان از مناطق مختلف کشور مي باشد .

دکتر حمزه لويي با اشاره به اينکه در حال حاضر مراکز آزمايشگاهي ژنتيک در بخش خصوصي فعال است و انجام آزمايشات ژنتيک هزينه هاي زيادي را بر اقتصاد خانواده تحميل مي کند خاطر نشان کرد: ‌اين مرکز آماده ارائه خدمات مشاوره اي و آزمايش ژنتيک براي تمامي شهروندان که نياز به اين امر را داراست.

گفتني است :‌هشتم می مصادف با 18 اردیبهشت هر سال بنام روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است .

هدف از نامگذاری این روز به نام این بیماری، توجه بیشتر مسئولین و مردم به مسئله تالاسمی است. فراهم آمدن امکانات درمانی مطابق با استاندارد های جهانی و دستیابی به خون سالم و کافی برای همه بیماران تالاسمی و عدم تولد بیمار تالاسمی درکشور اهداف عمده ای است که همه افراد و سازمان های درگیر در این بیماری به آنها می اندیشند و برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

منبع : سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

manba جمع آوری شده توسط گروه اخبار  وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

جداکننده-متحرک و ثابت_shabhayetanhayi.ir (15)

به دلیل بروز رسانی پست ها از مطالب جدید در صفحه اصلی سایت هم دیدن نمایید(کلیک کنید)

درصورت رضایت دوستان از ما,لطفا مارو با نام عنوان سایتمون

در وبلاگ یا وب سایتتون لینک نمایید!

باتشکر!