آویشن درختچه ای کوتاه و پر شاخه است.  گیاه آویشن گیاهی است علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع (Lamiasceae) که سرشاخه های گل دار و برگ، آن قابل استفاده می باشد.

از آویشن به عنوان ” آنتی بیوتیک فقرا ” یاد می کنند ، دلیلش هم اسانس های بسیار قوی وسیع الطیف ضد میکروبی این گیاهه ، یکی از خوبی های خاصیت ضد میکروبی آویشن اینه که هم میکروب کش قوی هستش هم قارچ کش و هم خواص ضد انگلی و ضد کرمی در دستگاه گوارش داره و مقالات و تحقیقات اختصاصی هم در ارتباط با اثرات آویشن روی بعضی میکروب ها مثل استافیلوکوک اورئوس و بعضی قارچ ها مثل آسپرژیلوس فلاووس ، فوزاریوم و اکتینومایسس ها این ادعا رو بخوبی اثبات می کنه .

یه تحقیقی هم راجع به مقایسه اثر آویشن با کپسول مفنامیک اسید در دردهای عادت ماهیانه خانم ها شده که طی اون اثر دم کرده پونزده گرم آویشن دریک لیوان آب با یک کپسول 250 میلی گرمی مفنامیک اسید از بابت کاهش درد برابری می کنه ، برای همینه که توصیه می شه خانم های باردار در مصرف آویشن احتیاط کنند ، چون اثر ضد پروستاگلاندینی داره .

بعضی خواص جالب آویشن هم شامل اثر بیهوش کننده ماهی ها تو شیلات و دورکننده حشرات هستش ، جایی که آویشن کاشته بشه معمولا حشرات از اونجا فراری هستند ! اگه سرماخورده تو خونه داشته باشین و یه دسته آویشن تو خونه آویزون کنین هوای خونه ضد عفونی می شه .

اثر آویشن در درمان سرفه و عوارض سرماخوردگی هم حتما معرف حضورتون هست ! و حتماً انواع و اقسام شربت ها و قطره های آویشن موجود در داروخانه ها رو دیدین و حتی احتمالاً استفاده کردین که اونم برمی گرده به مواد فرار قوی موجود در آویشن مثل تیمول ، کارواکرول ، پاراسیمول و سینئول که خاصیت های ضد میکروبی و ضد سرفه قوی دارند و باعث پاکسازی مخاط دستگاه تنفسی از مواد زائد و عفونت ها می شن .

آویشن اثرات گوارشی فوق العاده ای داره ، یکی از این اثرات که به شکل مقاله در یکی از کنگره های علوم پزشکی هم ارائه شده اثر آنتی اسپاسمودیک یا ضد انقباض و دردهای قولنجی روده هستش که تو بعضی اختلالات دستگاه گوارش مثل سندروم روده تحریک پذیر یا IBS که با کولیک گوارشی و اسهال هم همراهه واقعاً مشهود بوده .

آویشن چون از خانواده موسوم به نعنائیان هستش به هضم و جذب غذا و جلوگیری از نفخ معده هم کمک شایانی می کنه و به وسیله مواد شیمیایی موثری که داره به کمک پرزها یا villi های دستگاه گوارش برای جذب بهترمواد غذایی می آد ، اگه دقت کرده باشین تو بعضی پیتزا فروشی ها رو پیتزا مقداری پودر آویشن می ریزن یا رو بعضی غذاها مثل ماکارونی ریختن کمی پودر آویشن به بهتر شدن طعم غذا و کمتر شدن عوارض ناشی از سنگینی غذا کمک می کنه .

آویشن دارای نوعی نگهدارنده طبیعی غذا یا preservative هم هست و همین اثرات قوی آویشنه که توصیه می شه در مصرف آویشن زیاده روی نشه چون ممکنه مسمومیت ایجاد بشه . علایم مسمومیت با این گیاه و با روغن فرار آن تهوع، استفراغ، درد معده، سرگیجی و در نهایت تشنج، اغما و کلاپس قلبی تنفسی است.

از جمله اثرات دیگه سودمند دارویی آویشن هم می شه به رفع کابوس های شبانه بچه ها ، جلوگیری از ریزش مو ، رفع خستگی و گرفتگی عضلات با حمام آویشن که یه مقدار جوشونده آویشن رو تو وان حموم می ریزن ، رفع آسم و تقویت اعصاب واثر آنتی اکسیدانی اشاره کرد

مصرف در دوران بارداری:
بعلت اثرات سقط آوری مصرف آن باید با احتیاط و در مقادیر کم و کوتاه مدت از فرآورده‌های غیر تغلیظ شده‌باشد.

مصرف در دوران شیردهی:
از فرآورده‌های غیر تغلیظ شده با احتیاط و کوتاه مدت مصرف گردد.

خواص آویشن(shabhayetanhayi.ir)
سال گذشته تحقیقات بسیاری روی این گیاه انجام شد که نشان آویشن می‌تواند در درمان آکنه تاثیر زیادی داشته ‌باشد یعنی می‌‌تواند مشکل بیشتر جوانان  و نوجوانان را حل کند تا دیگر به واسطه جوش‌ها و آکنه‌های نازیبا اذیت نشوند.
علم روز آویشن را تائید کرد
براساس جدیدترین پروژه تحقیقاتی كه در دانشگاه متروپولیتن لیدز انگلستان انجام شده و در کنفرانس بهار 2012 انجمن میکروبیولوژی اروپا در دوبلین مطرح شد نقش آویشن در درمان ضایعات التهابی آکنه مورد بررسی قرار گرفت.
در این مطالعه آویشن و گل همیشه بهار را در الکل قرار داده تا به شکل تنتور آماده شود سپس تنتور تهیه شده را به مدت 5 دقیقه روی ضایعات آکنه یعنی  هم ضایعات التهابی ،هم جوش‌های سرسفید و همچنین جوش‌های سرسیاه قرار داده است.
این مطالعه با رعایت اصول علمی با روش‌های استاندارد درمان آکنه مانند بنزوئیل پروکساید مقایسه شد و مشخص شد که میزان پاسخ به درمان در این گروه نسبت به درمان‌های استاندارد بهتر بوده و از طرفی با توجه به کمتر بودن عوارض جانبی درمان با آن مانند سوزش و حساسیت موضعی تحمل درمان برای این بیماران نیز بهتر بوده است.
چرا آویشن مفیدتر از دیگر کرم‌هاست؟
آكنه‌ها اکثرا به وسیله یك باكتری با نام پروپیونی باكتریم به وجود می‌آید. این باكتری منفذهای پوست را عفونی می‌كند و در نتیجه تبدیل به جوش می‌شود.در حال حاضر برای درمان آكنه از آنتی‌بیوتیك، كرم‌های موضعی و بنزوئیل پراكسید شیمیایی استفاده می‌شود و همان‌طور كه می‌دانید، اینگونه داروها با عوارض جانبی زیادی همراه است، برای مثال باعث بروز سوزش و التهاب روی پوست می‌شود، همچنین ممكن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف كند، حتی این احتمال وجود دارد كه با گذشت زمان باكتری نسبت به آنتی‌بیوتیك مذكور مقاوم شود.
اما محلول حاوی آویشن این دارو نسبت به كرم‌ها و محلول‌های شیمیایی بهتر می‌تواند باكتری‌های آكنه را از بین ببرد.
دستور تهیه محلول جادویی ضدجوش
آویشن ارگانیک خشک: برای کشتن باکتری‌‌های ایجادکننده آکنه
سرکه سیب: آنتی‌باکتریال و پاک‌کننده پوست
آب آلوورا: مرطوب‌کننده، آبرسان و تنظیم کننده ph پوست
برگ‌های آویشن را با چاقو خرد کنید و بعد آنها را درون یک شیشه دردار بریزید؛ باید شیشه تا نیمه با برگ‌های آویشن پر شود. سپس باید سرکه سیب روی آویشن‌ها بریزید تا حدود 2 سانتي‌متر آویشن‌‌ها از ته شیشه فاصله بگیرند. چند بار با قاشق آویشن‌ها را فشار دهید تا کاملا در سرکه فرو بروند. در نهایت در شیشه را ببندید و آن را در مکانی تاریک و خنک حدود 2 هفته قرار دهيد؛ یادتان باشد که هر 2 روز یک‌بار سراغ شیشه بروید و حسابی آن را تکان دهید. بعد از 2هفته با یک صافی آویشن‌ها را از مایع جدا و بعد مقداری از آن را به نسبت 2 به يك با آب آلوورا مخلوط کنید و خوب هم بزنید. حالا تونر شما آماده است؛ ابتدا مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست صورت امتحان کنید، چند ساعت صبر کنید تا ببینید حساسیت دارید یا نه؛ اگر حساسیت نداشته‌ باشید می‌توانید آن را روزانه با یک پنبه به تمام قسمت‌های پوست‌تان بمالید.
محلول آویشن برای پوست حساس
۲۰ گرم برگ آویشن را در ظرفی شیشه‌ای ریخته و ۳۰ میلی‌لیتر  روغن زیتون را به آن اضافه کنید. بگذارید سه روز بماند. سپس آن را از صافی ریز عبور داده و باقی‌مانده برگ‌ها را خوب فشار دهید تا عصاره آنها خارج شود. این محلول را با  ۲۰ میلی‌لیتر روغن آووکادو مخلوط کرده و سپس ۱۰۰ گرماوسرین اوسرین را اضافه و خوب مخلوط کنید. آویشن آرام‌‌بخش است و عطر ملایم و مطبوع آن به پوست حساس آرامش می‌دهد. روغن‌های دیگر موجود در آویشن مثل تیمول باعث تغذیه و حفاظت پوست می‌شود.

بخور آویشن جوش‌های سرسیاه را کم می‌کند
يك ليوان پر آب را در ظرفي ريخته، هنگامي كه به جوش آمد،4 قاشق غذاخوری آویشن شیرازی را درون آن ريخته، حرارت را خيلي كم كنيد، به طوريكه بخار از ظرف متساعد شود. با انداختن حوله‌اي بزرگ روي سر، پوست صورت را در فاصله 30 سانتيمتري بخار قرار داده و اين عمل را حدود 15 دقيقه ادامه دهيد. بعد محلول موردنظر را صاف كرده و با پنبه‌اي محلول را روي پوست صورت بماليد و بعد از 10 دقيقه، صورت را با آب ولرم بشوييد. بهتر است بعد از بخور از كرم‌هاي تقويت‌كننده استفاده شود. با تكرار اين روش، جوش‌هاي سرسياه از بين خواهند رفت.
چگونه عصاره آویشن درست کنید
برای به دست آوردن عصاره این گیاه باید آویشن به مدت چند هفته در الكل قرار داده ‌شود تا از این طریق تركیبات آن خارج شود. همچنین گاهی مقداری پایه الكل نیز به تنتور آویشن اضافه می‌شود تا خاصیت ضدعفونی آن بیشتر شود. این محلول می‌‌تواند اثر فراوانی در درمان جوش‌ها داشته ‌باشد. البته گفته می‌شود این محصول به شكل اسپری هم به بازار عرضه خواهد شد.
نیم فنجان آویشن خردشده را با چند قاشق چایخوری چای سبز مخلوط كنید، سپس آن را بجوشانید و دم‌كرده آن را در یخچال نگه دارید. پنبه‌ای را به مایع مذكور آغشته كنید و روزانه روی صورت بمالید و شاهد معجزه این گیاه باشید.

manba منبع:  وب سایت بزرگ شبهاے تنهایے

به دلیل بروز رسانی پست ها از مطالب جدید در صفحه اصلی سایت هم دیدن نمایید(کلیک کنید)

درصورت رضايت دوستان از ما,لطفا مارو با نام عنوان سايتمون

در وبلاگ يا وب سايتتون لينك نماييد!

باتشكر!