بینی (www.shabhayetanhayi.ir)

 یک جراح چینی  یک بینی اضافی از غضروف دنده یک مرد ساخته است و آن را زیر پوست پیشانی او کاشته است تا آن را برای پیوندی در عمل جراحی به کار برد .

بیمارستان یونیون دانشگاه پزشکی فوجیان در ایالت فوجیان در جنوب شرقی چین 9 ماه صرف کشت دادن این اندام پیوندی برای مرد 22 ساله‌ای کرد که بینی‌اش آسیب دیده بود.

تصویر تکان‌دهنده این بینی ساخته‌شده که در سمت چپ پیشانی این مرد قرار دارد و سوراخ‌هایش‌ها به طور عمودی رو به بالا است، پس از انتشار در رسانه‌های چین توجه عمومی گسترده‌ای را به خود جلب کرد. گو قصد دارد این بینی را از پیشانی این مرد جدا کند، اما در عین حال بخشی از پوست را متصل نگهدارد، و در یک عمل بعدی آن را بچرخاند و در جای اصلی‌اش قرار دهد.

گو در مصاحبه‌ای گفت: علاقه ما فقط کمک کردن به این مرد است و انتظار نداشتیم که این همه توجه به کارمان جلب شود.

جراحان پیش از این از غضروف برای بازسازی بینی افراد در محل خودش استفاده کرده‌اند، و همچنین تجربیاتی با رشد اندام‌های جدید از سلول‌های بنیادی با بخش‌های دیگر بدن انجام داده‌اند.

اما مورد این مرد چینی نخستین مورد شناخته شده ساختن بینی روی پیشانی یک فرد است.

این بیمار بخشی از بینی‌اش را در حادثه‌ای در اوت 2012 از دست دارد، و به گفته گو به علت عدم استطاعت مالی جراحی ترمیمی بلافاصله برای انجام نشده بود. به گفته او بعدها عفونتی که در محل بینی این مرد رخ داده بود، باعث از بین رفتن بیشتر غضروف بینی او شده بود.

الکساندر سیفالیان، استاد نانوتکنولوژی و پزشکی باززایی در کالج دانشگاهی لندن که در زمینه پیوند اعضا با سلول‌های بنیادی کار کرده است، می‌گوید ساختن بینی پیوندی روی پیشانی می‌تواند منطقی باشد، زیرا پوست این ناحیه همان ساختار و قوام پوست بینی را دارد.

اما به گفته او دقیقا روشن نیست که چرا گروه چینی بینی را روی پیشانی این مرد ساخته‌اند، نه در محل اصلی‌اش. سیفالیان می‌گوید آنها می‌توانستند همین کار را در محل اصلی بینی انجام دهند. البته او متذکر شد که هنوز اطلاعات علمی مربوط به عمل چینی‌ها ندیده است، و صرفا بر اساس گزارش رسانه‌ها اظهار نظر می‌کند.

اما مورد این مرد چینی نخستین مورد شناخته شده ساختن بینی روی پیشانی یک فرد است.

گو و همکارانش باقیمانده بینی این مرد را معاینه کردند، و به این نتیجه رسیدند بخت چندانی برای پیوند زدن غضروفی که بتواند زنده بماند، در محل بینی او وجود ندارد، بنابراین به جای این کار بینی را بر روی پیشانی او ساختند. هنگامی که این بینی جدید چرخانده شود و در محل اصلی‌اش پیوند زده شود، تا هنگامی رگ‌های خونی جدید ایجاد شود، این اندام پیوندی از طریق اتصالاتش با پیشانی خون دریافت خواهد کرد. بعدها با جراحی همه پوست بینی این مرد صاف خواهد شد.

این گروه جراحان ابتدا پوست پیشانی این مرد را برای بیش از سه ماه کشیدند، و بعد با استفاده از غضروف دنده‌اش پل بینی را ساختند. در نهایت سوراخ‌های بینی ساخته شد.

گو می‌گوید: ما مانند نجاران این بینی را به طور سه‌بعدی تراشیدیم.
منبع: همشهری آنلاین