کم خوابی (www.shabhayetanhayi.ir)

 فوق تخصص ریه گفت: خواب نامناسب می تواند سبب بروز مجموعه ای از مشکلات شود, اما در ابتدا بر مغز تاثیر می گذارد.

دکتر داوود عطاران در گفتگو با خبرنگار نبض شهر گفت: اگر معمولا پس از بیدار شدن از خواب احساس خستگی می کنید, احتمالا از کیفیت خواب مورد نیاز برخوردار نیستید. خواب نامناسب می تواند در طولانی مدت بر سلامت شما تاثیر بگذارد. چون بدن در زمان خواب هورمون هایی ترشح میکند که انرژی لازم را برای روز بعد در بدن آماده میکند.

اگر خواب کافی نداشته باشیم, چه اتفاقی می افتد؟

عطاران اشاره کرد: خواب نامناسب می تواند سبب بروز مجموعه ای از مشکلات شود, اما در ابتدا بر مغز تاثیر می گذارد. به طوریکه ممکن است احساس خواب آلودگی کنید, حالات روحی شما تغییر کند, در تصمیم گیری دچار مشکل شوید, یادگیری شما ضعیف شود و دچار فراموشی شوید.

وی افزود: اگر خر و پف می کنید و در طول روز بصورت مداوم دچار خواب آلودگی هستید, ممکن است مبتلا به وقفه تنفسی باشید. به طور تقریبی 20 درصد از افراد دچار وقفه تنفسی هستند اما این بیماری معمولا در آنها تشخیص داده نمی شود. این بیماری می تواند مردان, زنان و کودکان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

توقف تنفسی چیست؟

عطاران توضیح داد: هنگامی که می خوابید, ماهیچه هایی که مجاری تنفسی فوقانی شما را کنترل می کنند به طور معمول در حالت استراحت قرار می گیرند. اگر این ماهیچه ها برای مدت طولانی در حالت استراحت باشند, مجاری تنفسی باریک و یا بطور کامل مسدود می شود و ممکن است تنفس شما موقتا قطع شود و دچار وقفه تنفسی انسدادی شوید.

وی ادامه داد: این حالت ممکن است در طول شب مرتبا رخ دهد و مدت آن در هر بار 10 ثانیه یا بیشتر طول بکشد و به قلب یا مغز شما فشار وارد کند. این وضعیت ممکن است به قدری شما را خسته کند که بر کیفیت زندگی, کار و روابط اجتماعی شما تاثیر بگذارد.

علائم وقفه تنفسی

عطاران افزود: علائم معمول وقفه تنفسی توقف تنفس در حین خواب, سر درد صبح گاهی, انسداد عروق قلب, فشار خون بالا, افزایش وزن, تعرق شبانه, تمرکز ضعیف, خستگی مداوم, افسردگی, فراموشی و دیابت است.

روش های درمانی وقفه تنفسی

این فوق تخصص تصریح کرد: درمان وقفه تنفسی سبب می شود که پس از بیدار شدن از خواب, دوباره احساس شادابی کنید از این رو کیفیت کلی زندگی شما افزایش می یابد و در طول روز انرژی بیشتری خواهید داشت.

وی تصریح کرد: روش CPAP یک روش درمانی است که وقتی می خوابید یک ماسک کوچک روی بینی شما قرار می گیرد و جریان هوای دارای فشار در طول شب به آرامی از طریق ماسک به مجاری تنفسی شما وارد می شود تا آن را باز نگهدارد.

عطاران اضافه کرد: با استفاده از این روش خرخر و وقفه تنفسی برطرف می شود.

منبع : سایت خبری تحلیلی نبض شهر