.

دستگاه بخور.shabhayetanhayi.ir

 حفظ رطوبت محل زندگی به ‌خصوص در فصول سرد سال، یکی ازراه‌های حفظ سلامتی است اما نباید به‌ طور دایمی از دستگاه بخور استفاده شوند و نباید رطوبت هوای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش یابد.

دستگاه ‌های بخور یا رطوبت ساز یکی از راه های افزایش رطوبت هوا هستند که دو نوع بخور گرم و سرد دارند اما پیش از استفاده از هر یک از آنها بویژه در مورد برخی خانواده ها که دارای سالمند، کودک یا بیماران مبتلا به آسم و آلرژی، بیماری های تنفسی و امراض قلبی هستند باید با پزشک مشورت کرد چرا که میزان رطوبت تولیدی برای این افراد باید محاسبه شده و دقیق‌تر باشد.

به عنوان مثال افزایش رطوبت می‌تواند تنفس كودكان و بزرگسالانی را كه مبتلا به آسم هستند را دچار مشکل کند. همچنین روشن بودن مداوم دستگاه بخور موجب رشد قارچ در آن و بروز آلرژی می شود .

به گفته برخی متخصصان در خصوص چگونگی استفاده صحیح از دستگاههای بخور، برای یک فضای بسته 100 متری روشن بودن دستگاه برای مدت یک الی 2 ساعت در شب‌ها کافی است و استفاده بیش از حد از این دستگاه باعث می‌شود هوای اتاق بیش از اندازه لازم مرطوب شده و در نتیجه رشد و نمو مایت‌ها و قارچ‌ها و همچنین بروز آلرژی‌های حساسیتی را در پی خواهد داشت.

همچنین برخی متخصصان پوست و مو با توجه به رواج استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و بخور گرم در خانواده‌ها متذکر می شوند که باید توجه داشت كه بخاری كه سرد باشد، لایه شاخی پوست را می‌شكند ولی مختصر دمای آن در حد 14 تا 20 درجه می‌تواند لطافت خاصی به پوست ببخشد.

توجه داشته باشید که نگهداری دستگاه‌ های بخور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.دستگاهی كه تمیز نباشد، می‌تواند مشكلاتی را برای سلامت شما ایجاد كند.

مخازن و فیلتر كثیف این دستگاه‌ها می‌تواند مكانی مناسب برای رشد قارچ ها و باكتری‌ها باشد. این‌گونه دستگاه‌های آلوده، بخصوص برای افرادی كه آسم و آلرژی دارند مشکل ساز خواهد شد.
منبع: نظام پرستاری

[subscribe2]