اغلب کاهش شنوائی ها در بالغین اتفاق می افتد. تنها یک میلیون از این افراد زیر 18 سال هستند.کاهش شنوائی می تواند خفیف، متوسط، شدید یا کامل باشد. این حالت می تواند نشانه آسیب به گوش خارجی، میانی، داخلی یا عصب شنوائی باشد. همچنین می تواند به تنهایی یا همراه با احساس صدای زنگ یا وز وز در گوش باشد.

کاهش شنوایی، یکی از نشانه‌های کهولت سن محسوب می‌شود، اما استفاده از هدفون و هندزفری برای گوش دادن به موزیک، می‌تواند روند سنگینی گوش را تسریع کند.
موسیقی با صدای بلند آثار مخرب آن‌ها را تشدید می‌کند.  همچنین قرار گرفتن در معرض صداهای بلند در دوره های متوالی و بلند مدت نیز میتواند موجب کاهش شنوایی گردد که در این حالت روند کاهش تدریجی و بدون هر گونه عائم بیماری است. اما یک صدای بلند ناگهانی نیز میتواند موجب کاهش شنوایی ناگهانی شود که در این مورد  با درد شدید همراه است. بعضی از انواع کاهش شنوائی ناشی از ممانعت از انتقال امواج صوتی در طول گوش خارجی و میانی است. این نوع کاهش شنوائی معمولاً با دارو یا جراحی می تواند تصحیح شود.بعضی ازعوامل که مانع انتقال امواج صوتی در گوش خارجی و میانی می شوند عبارتند از:

تجمع جرم یا جسم خارجی در گوش – سوراخ یا پارگی در پرده گوش- بد شکلی و آسیب در استخوانهای گوش میانی- عفونت گوش- ضربه به سر یا مشکلات مغزی (TBI), وجود تومور در مغز-
شایعترین علت کاهش شنوائی در بالغین، آسیب ساختمانهای گوش داخلی یا آسیب به عصب شنوائی است که ایمپالس ها را از گوش داخلی به مغز می رساند. این حالت معمولاً برگشت پذیر نیست اما به وسیله سمعک ها می توان به بیمار کمک کرد.

بعضی علل آن عبارتند از:ضربه- سروصدا – عفونت یا بیماری – دارو ها- کهولت سن.

*دارو هایی که میتوانند موجب کاهش شنوایی گردند عبارتند از :

-آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوزید( استرپتو مایسین، نئومایسین، کانامایسین)

-سالیسیلات به مقدار زیاد (آسپیرین)

-دارو های مورد استفاده در شیمی درمانی (سیپلاتین،کربوپلاتین)

کاهش شنوائی می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد. روند طبیعی پیری نیز می تواند منجر به کاهش شنوائی شود. از آنجا که کاهش شنوائی اغلب تدریجی است، خیلی از بالغین از وجودش آگاه نیستند. آنها تنها ممکن است احساس کنند که افراد واضح صحبت نمی کنند.و بعضی کلمات با صداهای نزدیک به هم را اشتباه میشنوند مواجهه با سروصدا اغلب عامل کاهش شنوائی بخصوص در جمعیت مردان است. بیماری منییر Ménièreسومین علت شایع اختلال شنوائی در بالغین است. علائم شامل کاهش شنوائی متناوب، وزوز گوش و مشکلات تعادلی است.  البته بیماری های خودایمنی نیز میتوانن موجب کاهش شنوایی در افراد گردند که این کاهش شنوایی بسیار سریع و ناگهانی و دردناک است که اگر سریعا تشخیص داده شود، میتوان آسیب وارده را به حداقل رسانده است.اگر شما احساس کاهش شنوائی می کنید، با پزشک خود جهت انجام یک تست شنوائی تماس بگیرید. تست شنوائی می تواند درجه و نوع کاهش شنوائی را تعیین کند.برای رهایی از مشکل کاهش شنوایی درمان ناپذیر مخصوصا در سنین بالا میتوان از سمعک استفاده کرد. سمعک‌ها از لحاظ شکل ظاهری به گروه‌های زیر طبقه بندی می‌گردند: جیبی، عینکی (استخوانی و هوایی)، پشت گوشی (عادی، کوچک)، داخل گوشی، داخل مجرا، کاملاٌ داخل مجرا

اخیرا سمعک جدیدی به شکل گوشواره وارد بازار شده است که اصطلاحا سمعک گوشواره ای نامیده می شود.این سمعک که مخصوص خانم ها یا افرادی با کلاپس کانال گوش است توسط یک ایرانی بنام  افشین امیری طراحی و ساخته شده است.

744

برخلاف تصور شایع در جامعه، عفونت گوش هیچ ارتباطی به استفاده از هندزفری و هدفن ندارد و این دو مقوله کاملاً جدا از هم هستند.
استفاده از هدفون برای گوش کردن به آهنگ با صدای بلند میتواند باعث ابتلا به کم شنوایی یا نا شنوایی موقت یا حتی دائمی گردد.بلندی صدای دستگاه پخش صوت، به سرو صداهای محیط بستگی دارد. ممکن است صدای 5 درصد برای گوش دادن به یک آهنگ در طول شب و در رختخواب زیاد باشد ، اما صدای 25 درصد هنگامی که در یک خیابان شلوغ منتظر تاکسی ایستاده اید، صدای کمی محسوب بشود.
محققان اعلام کرده اند هرچند حداکثر صدای بیشتر دستگاههای پخش MP3 تا 100 دسی بل تنظیم شده است ، اما گوش دادن به آهنگ به مدت 5 ساعت با این صدا ، باعث ایجاد اختلالات جدی در دستگاه شنوایی می شود.
پژوهشگران معتقدند افراد نباید بیشتر از یک ساعت به طور مداوم و بیشتر از 3 تا 4 ساعت در طول روز از هندفری برای گوش دادن آهنگ یا حتی انجام گفتگو های تلفنی استفاده کنند. در غیر اینصورت امکان آسیب به قدرت شنوایی پیش از سنین سالمندی و حتی میانسالی وجود خواهد داشت.
اگر قرار باشد آهنگی را با صدای بسیار بلند گوش دهید، تمام انواع هدفون ها برای سلامت شنوایی شما خطرناک هستند. هدفون های بزرگی که سری ابری دارند و مانند سرماگیر، روی سطح خارجی گوش قرار می گیرند ،عوارض کمتری برای مصرف کنندگان در پی خواهند داشت.