ایران با شش قدرت جهانی به توافق رسید

Iran nuclear: Geneva talks ‘reach deal’
Iran and six world powers meeting in Geneva have reached a deal on Tehran’s nuclear programme, foreign ministers say

جان کری هم همچون محمد جواد ظریف در پایان گفته های خود با شوخی به خبرنگاران گفت: “حالا بروید کمی بخوابید.”

جواد ظریف نیز گفت : ظریف: دنیا «برنامه غنی‌سازی ایران» را به رسمیت شناخت ..

دیشب آخرین دور مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران در ژنو با 6 کشور بزرگ صنعتی موسوم به 1+5 انجام گشت و تیم مذاکره کننده ایرانی با تیم غربی به توافقی تاریخی دست یافتند. هنوز اطلاعات کامل از جزئیات این توافق منتشر نشده است ؛ اما بنظر میرسد شاکله مذاکرات در 5 بند خلاصه میشود :

”نیویورک تایمز” بدون اشاره به نام مقام غربی که اطلاعات از جانب او منتشر شده، نوشته است که پیش نویس توافق احتمالی این گونه تنظیم شده است:

۱- بر اساس توافق پیشنهادی با ایران، تهران مواد موجود اورانیوم غنی‌شده موجود خود را طی شش ماه رقیق کرده و یا به می‌له سوخت تبدیل می‌کند.

۲- از ایران توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک خواسته شده است.

۳- ایران موافقت کرده سانتریفیوژهای پیشرفته نسل دوم بیشتری برای غنی سازی نصب نکند و ۱۰۰۰ سانتریفیوژ موجود نصب شده را استفاده نکند.

۴-تهران با بازرسی‌های فراگیر موافقت کرده است.
۵- در ازای این توافقات، ایران ۳.۶ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را طی شش ماه بدست آورده و تحریم‌های قطعات خودرو، طلا و فلزات گرانب‌ها، پتروشیمی و قطعات هواپیما برداشته می‌شود اما تحریمهای نفتی و بانکی باقی می‌ماند.

در ساعات اولیه انتشار این اخبار بهای سکه و ارز به نحو چشمگیری کاهش یافته و شاخص معاملات بورس افزایش یافت.
شاید بنظر برسد که تیم ایرانی پوهن زیادی به طرف غربی داده است ولی حقیقت آنست که این مذاکرات با هوشیاری و محتاطانه به این نتیجه دست یافت و جامعه جهانی حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخت. در واقع باید به تیم مذاکره کننده ایرانی تبریک گفت.

هرچند نمیتوان احتمال وقوع حوادث غیر منتظره را از نظر دور داشت. هر حادثه ای قادر است قدرت مستمر جهانی را از حالت موازنه خارج سازد.

.shabhayetanhayi.ir.......